Η Σεβίλλη στον τελικό του EuropaLeague

by Expertnews.gr

Με ανατροπή η Σεβίλλη, το βράδυ της 16/8 στην Κολωνία, επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στον τελικό, οδεύοντας ολοταχώς προς την 6η κατάκτηση του τίτλου.

Τώρα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από τη μάχη του Ντύσελντορφ (17/8, 22:00) μεταξύ Ιντερ και Σαχτάρ.

Το ξεκίνημα του αγώνα έμοιαζε ιδανικό για τους κόκκινους διαβόλους, αφού μόλις στο 9’ προηγήθηκαν στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ΜπρούνοΦερνάντες. Από το σημείο αυτό και μετά οι ανδαλουσιάνοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 26’ ισοφάρισαν με τον Σούσο σε 1-1, σκορ με το οποίο τελείωσε και το α΄ημίχρονο.

Στο β΄ημίχρονο οι Αγγλοι μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στον αγώνα, όμως ο πορτιέρο Μπουνού είχε κατεβάσει ρολά. Κάπως έτσι φθάσαμε στο 78’, όπου ο Ντε Γιόνγκ με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, δίνοντας στους Σεβιγιάνους τη μεγάλη πρόκριση, αφού μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, παρά τις διορθωτικές κινήσεις του αντίπαλου πάγκου.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γερμανός Φέλιξ Μπριχ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων :

Σεβίλλη (Γιούλεν Λοπετέγκι) : Μπουνού, Χεσούς Νάβας, Ρεγκιλόν, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Μπανεγά, Φερνάντο, Τζόρνταν (87’ Γκούντελι), Σούσο (75’ Βασκές), Οκάμπος(56’ Μουνίρ), Εν Νεσίρι (56’ Ντε Γιόνγκ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ) : Ντε Χέα, ΓουάνΜπισάκα (87’ Τζέιμς), Γουίλιαμς (87’ Φοσού Μενσά), Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Φρεντ, Ράσφορντ (87’ Μάτα), Γκρίνγουντ (90+3’ Ιγκάλο), Πογκμπά, Μπρούνο Φερνάντες, Μαρσιάλ.