Πρόκριση για ΙΝΤΕΡ και Γιουνάιτεντ

by Expertnews.gr

Με μια μεστή και πειστική εμφάνιση η Ιντερ πήρε το βράδυ της Δευτέρας 10/8 στο Ντύσελντορφ, απέναντι στην αξιόμαχη Λεβερκούζεν, την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης του Europa League, που διεξάγεται στα γήπεδα της Γερμανίας.

Τώρα περιμένει την νικήτρια ομάδα του αγώνα Σαχτάρ Ντόνετσκ – Βασιλεία, για να διεκδικήσει μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Στα του αγώνα, η Ιντερ ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα με 2-0 με τέρματα των Μπαρέλα (15’) και Ρομελού Λουκάκου (21’). Παρότι η Λεβερκούζεν με τον Χάβερτς(25’) μείωσε σε 2-1, δεν μπόρεσε στο υπόλοιπο του αγώνα να κάνει την μεγάλη ανατροπή και έτσι οι νερατζούρι του Αντόνιο Κόντε πήραν την μεγάλη πρόκριση.

Την ίδια ώρα στην Κολωνία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα βρήκε μπαστούνια απέναντι στην Κοπεγχάγη. Το 90λεπτο τελείωσε άσφαιρο και για τις δύο ομάδες, παρότι ήταν πλούσιο σε φάσεις, έχοντας καλό ρυθμό και χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Χρειάσθηκε να φθάσει ο αγώνας στην παράταση, όπου στο 95’ ο Μπρούνο Φερνάντες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, δίνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στους κόκκινους διάβολους.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ περιμένει τώρα να αντιμετωπίσει μία εκ των Γουλβς ή Σεβίλλη για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης του Europa Leagueσυνεχίζεται με τους αγώνες :

Γουλβς – Σεβίλλη * 11/8 (22:00) MSV Arena, Duisburg

Σαχτάρ Ντόνετσκ Βασιλεία * 11/8 (22:00) Arena AufSchalke, Gelsenkirchen

Οι ημιτελικοί αγώνες θα διεξαχθούν την Κυριακή 16/8 (22:00) στο Stadion Koln της Cologne και τη Δευτέρα 17/8 (22:00) στο Dusseldorf Arena του Dusseldorf.

Τέλος οι νικήτριες ομάδες των δύο ημιτελικών θα συναντηθούν στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, που θα γίνει την Παρασκευή 21/8 (22:00) στο Stadion Koln της Cologne.